logo szpitala
Szpital Dębno

Oferta Szpitala

Podsumowanie działalności naszego Szpitala.

Artykuł

            Wielkimi krokami weszliśmy już w rok 2023, zanim Państwu przedstawimy plany na przyszłość warto wrócić do ostatnich dwóch lat i dokonać krótkiego podsumowania. Był to dla naszej placówki bardzo intensywny czas, dokonano wiele zmian modernizacyjnych oraz kadrowych, które znacznie i sukcesywnie poprawiają jakość usług leczniczych i warunki przyjęć  pacjentów w naszym szpitalu. 

 

Ilość pacjentów

2021

2022

Hospitalizacje na oddziałach

4504

4502

Izba przyjęć

3308

3195

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

4723

4998

Poradnie ambulatoryjne

22672

23514

Urodzone dzieci

425

331

 

            Wszyscy w ostatnich latach zmagaliśmy się z wieloma problemami z powodu pandemii, która zatrzymała wiele planów także w naszym szpitalu, zmusiła do licznych zmian oraz powodowała konieczność podejmowania bardzo trudnych decyzji w ekspresowym tempie. Konieczne okazało się przeorganizowanie przestrzeni szpitalnej, aby było możliwe udzielenie szybkiej pomocy dla pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Utworzono odpowiednio izolowane i dostosowane pomieszczenia na Izbie Przyjęć oraz oddział Covidowy. W ślad za pojawiającymi się potrzebami szpital utworzył również punkt pobrań testów w kierunku Covid-19, który pozwalał mieszkańcom na szybką i blisko zlokalizowaną diagnostykę, a następnie uruchomiono punkt szczepień.

            Pomimo trwającej pandemii w poszczególnych jednostkach szpitalnych dokonywano inwestycji i pamiętaliśmy o pacjentach z innymi schorzeniami utrzymując cały czas pracę wszystkich oddziałów i poradni. Każdy z oddziałów szpitalnych został wyposażony w urządzenia, których najbardziej potrzebował. Dzięki temu do dyspozycji pacjentów są dwa nowe kardiomonitory pochodzące z darowizny Ministerstwa Zdrowia oraz z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dzięki realizacji projektu unijnego dotyczącego wczesnej profilaktyki zdrowia Szpital zakupił:

  • laparoskop,
  • pompy strzykawkowe,
  • wózek medyczny anestezjologiczny,
  •  koncentratory tlenu,
  •  wideolaryngoskop,
  •  system do trudnej intubacji,
  •  reduktory do tlenu medycznego z nawilżaczem oraz ssaki elektryczne.

 

            Najwięcej sprzętów pojawiło się na oddziale covidowym. Były to nowe inhalatory (4 szt.) lampy bakteriobójcze (4 szt.), koncentrator tlenu (3 szt.), respiratory (2 szt.), pulsoksymetry palcowe.  Poza tym oddział covidowy wyposażono w 3 pompy strzykawkowe i 4 kardiomonitory. Ze środków własnych zakupiono nowy serwer a w związku z aktualizacją oprogramowań wymieniono w gabinetach lekarskich, dyżurkach pielęgniarek oraz w administracji ponad 20 szt. jednostek komputerowych pozwalających na szybką oraz efektywna pracę. Szpital  został również wyposażony w chłodziarkę farmaceutyczną do przewozu szczepionek. Na blok operacyjny zakupiono stół operacyjny ogólnochirurgiczny, wózek zabiegowy, stolik do instrumentów oraz diatermie chirurgiczną. W pracowni wysiłkowej zwiększono ilość urządzeń typu holter.

Wojewoda Zachodniopomorski przyznał z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 naszemu Szpitalowi łącznie 780 tys. zł dofinansowania. W pierwszej turze były to kwoty: 160 tyś zł na remont Izby Przyjęć, 200 tyś zł na modernizację instalacji tlenowej oraz 200 tyś zł na zakup ultrasonografu. W drugiej turze Szpital otrzymał 20 tyś zł na zakup aparatu do wspomagania funkcji oddechowych oraz 200 tyś zł na dostosowanie i modernizację oddziału chorób wewnętrznych. 
W celu rozpoczęcia tej inwestycji Zakład Opiekuńczo – Leczniczy został przeniesiony z parteru na drugie piętro budynku B, a w jego miejsce zaadaptowano oddział chorób wewnętrznych. Do tej pory zmodernizowano na nim: sale chorych, stworzono nowe sale z łazienkami, dokonano remontu łazienek dla pacjentów, dostosowano instalację sanitarną, założono monitoring i niezbędne
klimatyzatory. Kolejnym etapem było dostosowanie oddziału przez stworzenie dodatkowych śluz dostosowujących w przyszłości oddział do przyjmowania pacjentów z chorobami zakaźnymi. Zakończeniem inwestycji było doprowadzenie i rozprowadzenie po oddziale naściennej instalacji tlenowej, która docelowo jest rozprowadzona na oba budynki szpitala. Wraz z końcem listopada udało się zakończyć generalny remont Izby Przyjęć. Modernizację przeszły wszystkie pomieszczenia, w których odbywa się przyjęcie pacjenta, między innymi w korytarzu zostały wstawione drzwi przeciwpożarowe oraz ścianki wydzielające poszczególne strefy Ppoż, zamontowano nowe ławki w poczekalni. Wymienione zostały meble w pomieszczeniu biurowym, meble w gabinecie zabiegowym i reanimacyjnym oraz nowe relingi do oddzielenia pomieszczeń. Szpital pozyskał także dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych u świadczeniodawców w kwocie 400 tys. zł. Dzięki temu został przeprowadzony audyt cyberbezpieczeństwa oraz został zakupiony specjalistyczny sprzęt UPS, PAX, i powstała nowa serwerownia. Otrzymaliśmy środki finansowe na intensywny remont oddziału pediatrycznego od naszych wspólników: 395.00 zł przekazane przez Starostwo Powiatowe w Myśłiborzu oraz Gminę Dębno w kwocie 400 tyś., który rozpocznie się niebawem. W związku z rozwojem oddziału dziecięcego zespół lekarski został zasilony przez 2 neonatologów.

 W 2022 r. na podstawie ekspertyzy technicznej zatwierdzonej przez Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie zostały rozpoczęte prace dostosowujące budynek „A“ do wymogów Ppoż. Do ekspertyzy zrobiono kosztorys, który został podzielony na pięć etapów. Cały proces dostosowawczy ma zająć ok. 2,5 roku. Na chwilę obecną inwestycja wyniosła ponad 78 tys w tym na kwotę prawie 55 tys. ze środków Starostwa. Kolejnym etapem inwestycji w 2023 r.  jest wykonanie „Systemu sygnalizacji przeciwpożarowej“.

Sukcesywnie poprawiamy także infrastrukturę szpitala, zmianie uległy również oznaczenia budynków i poszczególnych jednostek. Utworzone zostały nowe tabliczki kierunkowe, a przy Rejestracji powstała nowoczesna tablica informacyjna. Całość ma za zadanie ułatwić funkcjonalne dostarczanie bieżących  informacji pacjentom zarówno z naszej gminy, jak i okolicznych miejscowości w celu sprawnego przemieszczania się ich po terenie całego Szpitala. Dzięki drobnym inwestycjom w naszym szpitalu wykonano remont poradni K, powstały: okno życia, kaplica dla pacjentów i ścieżka brukowa do prosektorium.  Pojawiła się także wiata i stojak na rowery, ławki oraz kosze na śmieci, które pochodzą z darowizn przedsiębiorstw. Darowizny świadczą o zwykłej ludzkiej solidarności, empatii i umiejętności dzielenia się. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni.

W ostatnich dwóch latach regularnie dbamy także o składy zespołów medycznych na każdym oddziale. Zatrudniliśmy chirurga, dwóch neonatologów, anestezjologa, ginekologa i trzech internistów. Wzmacniamy również sukcesywnie zespół pielęgniarski. W celu dalszego rozwoju naszej placówki zatrudniono pełnomocnika ds. zarządzania jakością, który jednocześnie pełni funkcję rzecznika prasowego.

Szpital by poprawić swoją sytuację ekonomiczną nawiązał współpracę z Polską Federacją Szpitali oraz do czerwca 2022 współpracował z firmą Medical Management & Consulting Formedis Sp. z o. o.. Nasza placówka współpracuje także ze Stowarzyszeniem Diabetyków, Dębnowską Radą Seniorów, klubem sportowym Dąb Dębno oraz Akademią Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Usługi lecznicze mogą być wykonywane pacjentom
w naszym Szpitalu w ramach kontraktu z NFZ ale także za pośrednictwem firm Polmed
i Medicover oraz z dofinansowań indywidualnych instytucji i fundacji charytatywnych. Szpital chcąc się rozwijać i poznawać potrzeby naszych mieszkańców bierze udział w licznych lokalnych uroczystościach i festynach.

 

Chcielibyśmy przypomnieć i zachęcić Państwa do korzystania ze strony internetowej naszego szpitala www.szpital-debno.pl oraz profilu szpitala na facebook.com, które umożliwiają śledzenie nowinek dotyczących naszej placówki i zapewniają dostęp do praktycznych informacji
o korzystaniu z naszych usług medycznych.

 

Prezes Zarządu Szpitala pragnie serdecznie podziękować wszystkim pracownikom, którzy
w ostatnich dwóch latach byli zaangażowani we wszystkie modernizacje i zmiany rozwojowe naszej placówki.

Wszystkim naszym Mieszkańcom, Pacjentom i Przyjaciołom szpitala życzymy przede wszystkim zdrowia, szczęścia i radości w Nowym 2023 Roku.