Chcielibyśmy zapoznać Państwa z oddziałem chirurgii ogólnej.

Oddziały

Chcielibyśmy zapoznać Państwa z oddziałem chirurgii ogólnej, który funkcjonuje nieprzerwanie od czasu powstania naszego szpitala.

Oddział chirurgii ogólnej znajduje się na pierwszym piętrze w budynku A, może przyjąć w jednym czasie 17 pacjentów. Na oddziale znajduje się siedem sal pacjentów, w tym jedna sala intensywnego nadzoru wyposażona w specjalistyczny sprzęt do ciągłego monitorowania pacjentów po zabiegu chirurgicznym. Wykonujemy pełny profil zabiegów chirurgicznych, w tym także laparoskopowych. W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia leczymy około 1300 pacjentów rocznie. Nasi chirurdzy wykonują zabiegi operacyjne żylaków kończyn dolnych
i odbytu, wyrostka robaczkowego, cholecystektomii, przepuklin (brzusznych, pachwinowych, pooperacyjnych), zapalenia otrzewnej i trzustki, perforacji przewodu pokarmowego w zakresie żołądka, dwunastnicy i jelit. Leczymy operacyjnie także choroby nowotworowe takie jak nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytu, guzy piersi, skóry
i tkanek miękkich. Wykonywane są amputacje kończyn dolnych spowodowane miażdżycą, niedokrwieniem i martwicą. W ramach pracy oddziału leczone są także owrzodzenia troficzne kończyn dolnych, wykonywane są przeszczepy skóry i diagnostyczne endoskopie. W ramach kontraktu z NFZ wykonywane są również przez specjalistów ze Szczecina zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii.

Kierownikiem oddziału jest lekarz specjalista chirurgii ogólnej Zenon Czeraszkiewicz. Pielęgniarką koordynującą jest specjalistka pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki mgr Beata Mroziak. Posiada specjalistyczne kursy: wykonywania EKG, leczenia ran, opieki długoterminowej, edukator cukrzycy. W oddziale pracuje 5 lekarzy specjalistów, 17 wykwalifikowanych pielęgniarek i 1 opiekun medyczny. Oddział chirurgiczny ściśle współpracuje z poradnią onkologiczną, w której kierownikiem jest specjalista chirurgii onkologicznej lekarz Józef Szymański oraz poradnią chirurgiczną, którą prowadzi specjalista chirurgii ogólnej lekarz Marek Skowron. Zespół pracowników naszego oddziału chirurgii ogólnej regularnie podnosi swoje kwalifikacje by zapewnić jak najlepszy poziom wykonywanych usług leczniczych.

Władze szpitala widzą perspektywę rozwoju usług chirurgicznych w naszej placówce, w dużej mierze ze względu na możliwości dobrze wyposażonego bloku operacyjnego. W dalszej perspektywie planowany jest remont oddziału chirurgicznego i jego dalszy rozwój w przyszłości.

Chcielibyśmy zachęcić Państwa do korzystania ze strony internetowej naszego Szpitala www.szpital-debno.pl oraz strony szpitala na facebook.com, które umożliwiają śledzenie nowinek dotyczących naszej placówki i zapewniają dostęp do praktycznych informacji o korzystaniu z naszych usług medycznych. Na miejscu za to dla ułatwienia orientacji w naszym szpitalu powstała dla Państwa szczegółowa tablica informacyjna przy rejestracji.

Zaglądając na nasze media można się dowiedzieć np. o nowopowstałej ścieżce/chodniku do prosektorium lub o wiacie i stojakach na rowery, która powstała z myślą o naszych pacjentach, osobach odwiedzających i pracownikach ufundowanej przez Pana Adama Zgrzywę i firmę WRAZMET z siedzibą w Dębnie.

Wraz z końcem listopada udało się zakończyć generalny remont Izby Przyjęć dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w kwocie 160 tys. zł oraz 200 tys. zł na modernizację instalacji tlenowej. W ostatnim etapie generalny remont przeszły 3 pomieszczenia, w których odbywa się przyjęcie pacjenta. Wymienione zostały meble w pomieszczeniu biurowym, meble w gabinecie zabiegowym i reanimacyjnym oraz nowe relingi do oddzielenia pomieszczeń. Szpital pozyskał także dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia – Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ ze środków pochodzących z Przeciwdziałania Covid-19 działań w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych u świadczeniodawców w kwocie 400 tys. zł. Dzięki temu został przeprowadzony audyt cyberbezpieczeństwa oraz został zakupiony specjalistyczny sprzęt UPS, PAX, i powstała nowa serwerownia. Bardzo budujący dla naszego Szpitala jest również fakt, iż w ostatnim czasie Gmina Dębno przekazała dofinansowanie w kwocie 400 tyś. zł na intensywny remont oddziału pediatrycznego, który rozpocznie się niebawem.

W kolejnym artykule przedstawimy Państwu podsumowanie działalności naszego Szpitala w roku 2022.