Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu naszą Izbę Przyjęć.

Po modernizacji.

POZNAJEMY IZBĘ PRZYJĘĆ SZPITALA W DĘBNIE

Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Państwu naszą Izbę Przyjęć, której ostatnio wykonana modernizacja nadała zupełnie nowy standard.

Struktura naszej izby przyjęć jest podzielona na trzy części: dla dorosłych, dla dzieci oraz część zakaźną. Wszystkie przyjęcia pacjentów odbywają się według odpowiednich procedur, które chcemy w tym artykule opisać.  Obowiązują dwa tryby przyjęć do szpitala: planowany ze skierowaniem  i nagły – tj. wypadki, zatrucia, urazy, stany zagrożenia życia, przypadki związane z ciążą i porodem. Pacjenci w trybie nagłym najczęściej przywożeni są przez Zespół Ratownictwa Medycznego i trafiają do nas ze wstępnym rozpoznaniem w celu leczenia na konkretnym oddziale.  Natomiast w innych przypadkach należy zgłosić się ze skierowaniem, które pozyskuje się od lekarza POZ czy poradni specjalistycznych. W weekendy, święta i codziennie po godz. 18.00  skierowanie na Izbę Przyjęć należy uzyskać od lekarzy z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Należy zaznaczyć, że dzieci do lat 18 z urazami (złamaniami, zwichnięciami itp.) czy też wymagające zabezpieczenia chirurgicznego ze względów formalno-prawnych nie mogą być przyjmowane w naszym szpitalu. W tej sytuacji naszym obowiązkiem jest zaopatrzenie małego pacjenta i wydanie stosownych zaleceń co do dalszego postępowania. Najczęściej jest do odesłanie małego pacjenta wraz z rodzicem do Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. lub Szpitala ,,Zdroje” w Szczecinie.

Reasumując kiedy sytuacja zdrowotna pacjenta nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia to zanim trafi on na izbę przyjęć powinien skorzystać z pomocy lekarza POZ lub Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. W razie wątpliwości odnośnie przyjęcia do szpitala warto wcześniej zaczerpnąć informacji telefonicznej (Izba Przyjęć: 957602063-65 wew. 1).

Nasza izba przyjęć posiada wykwalifikowany i doświadczony personel medyczny. Kierownikiem jest lekarz specjalista chorób wewnętrznych Tomasz Sebastian, posiadający także kursy z zakresu udzielania pierwszej pomocy pacjentom i wykonywania badań USG. Pielęgniarką koordynującą jest mgr Izabela Marciak, specjalistka pielęgniarstwa epidemiologicznego oraz pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki. Koordynująca posiada także kursy w zakresie: badań EKG, szczepień ochronnych, krwiodawstwa, gospodarki krwią w szpitalu oraz konikopunkcji. Na chwilę obecną zespół personelu na izbie stanowi 8 pielęgniarek, 4 ratowników i 1 opiekun medyczny. Izba przyjęć działa całodobowo, siedem dni w tygodniu.

Wykonana w ostatnim czasie modernizacja Izby Przyjęć została sfinansowana ze środków z „Funduszu przeciwdziałania Covid-19” realizowanego przez Wojewodę Zachodniopomorskiego. Generalny remont obejmował prace związane z wymianą instalacji, naprawą sufitów, posadzek, ścian oraz zamontowaniem nowej stolarki drzwiowej. Dostosowanie infrastruktury Izby Przyjęć pozwoliło na stworzenie prawidłowych warunków pracy dla personelu oraz pobytu pacjentów.

W kolejnym artykule przedstawimy Państwu nasz oddział chirurgiczny.